Sporun Psikolojiye Faydaları Nelerdir?

Gülmek, kahkaha atmak ne kadar doğal bir anti-depresansa spor yapmak da öyle. Sadece fiziğimizi değil, aynı zamanda ruhumuzu da güçlendirip güzelleştiren sporun psikolojimize faydaları saymakla bitmiyor. Anlayacağınız, düzenli bir şekilde spor yaparak sadece bedensel sağlığımızı değil, ruh sağlığımızı da garanti altına almış oluyor. Hadi bakalım, merak ediyorsanız, işte size okuduktan sonra spor ayakkabılarınızı giydirecek olan sporun psikolojiye faydaları!

  • Dopamin Aşkına!

Kalp atışlarımızı hızlandıran ve halk arasında mutluluk hormonu olarak da adlandırılan dopamin hormonunu salgılamamıza sebep olan spor, bize mutluluğun anahtarını verir.

  • Zevk Alma Duygusu Gelişir

Spor esnasında harekete geçen tek hormon dopamin değil elbet. Endorfinler, spor yaparken zevk alma duygusunu yükseltir ve bu artık bizim için bir hayat tarzı halini alır. Sadece spordan değil, bir süre sonra başka olaylardan zevk almayı öğrenir hale geliriz.

  • Stres Bizden Uzak Olsun

Yaşadığınız bütün gerginliği, stresi, kaygıyı yaptığınız spor sayesinde bir kenara bırakabilirsiniz. Eğer spor yapan biriyseniz, bir dahaki sefere dikkat edin, spor süresince düşündüğünüz tek şey o anki hareketiniz.

  • Kendinden Memnun Olma

Spor yapıyorsanız, sağlıklı bir bedene sahip olduğunuz için kendinizden daha çok memnun olursunuz. Bu da psikolojinizi olumlu yönde etkiler.

  • Sosyalleşme

İster bir spor salonuna üye olun ister parkta koşun, hiç fark etmez, illa etrafınızda sizden başka birileri olacaktır. Spor yaparak yeni ilişkiler edinebilir, hayatınıza yeni dostluklar katabilir, farklı kişilerle tanışabilirsiniz.

  • Depresyon Da Neymiş?

Özellikle depresyonda olan kişiler spor yaparak bu dönemi çok daha kolay bir şekilde atlatabilir.

  • Kendine Güvende Artış

Sporun vücudunuzda yarattığı sonuçlar, kendinize olan güveninizde ciddi bir artışa ve kendinizle barışmanıza sebep olacaktır.

  • Beyin Gücünde Yaşanan Artış

Hangi işle meşgul olursanız olun, spor yaptıktan sonra çok daha verimli olursunuz. Daha kolay ve doğru bir şekilde karar vererek başarı grafiğinizi yükseltebilirsiniz.

  • Konsantrasyonda Gelişim

Spor demek, konsantrasyon demektir. Düzenli bir şekilde spor yaparak konsantrasyon becerinizi artırabilir ve hayatınızın her alanına yansıtabilirsiniz.

  • Öfke Kontrolünde Süper Güç

Spor yapmak, öfke kontrol tedavi sürecinde önemli bir rol oynar. Yapacağınız fiziksel aktiviteler sonucu kontrolü elinize alabilirsiniz.

Yorumlar

PAYLAŞ