Rahat Bir Uyku İçin Beş Muhteşem Öneri

Sağlıklı bir uyku gününüzü verimli geçirmenizin temel şartlarından bir tanesi. Ancak her insanın zaman zaman uyku sorunları yaşadığını dönemler olur. Kötü bir uykuya sebep olabilecek çok neden var. Bunların başında düzensiz uyuma alışkanlığı, gün içinde kestirmeler, gece geç saatte kafein içeren içeceklerin içilmesi, rahatsız bir yatak ya da gürültü gibi çevresel koşullar ve endişeler gelmektedir. Peki uykumuzu geliştirmek için neler yapabiliriz?

uyuyan1- Uyku düzeni oluşturun: Uykunuz geldiğinde yatağa girin. Son dönemlerde artan sosyal medya kullanımıyla pek çoğumuz yatağımıza girdiğimizde hala telefonla uğraşıyor olabiliyoruz. Ancak bu uykunuzu kaçıran bir davranış. Daha önceki gece çok az uyumuş olsanız bile gün içinde uyumayın.

kahve-turleri2- Uyku zamanından önce yapılan egzersizler vücudunuzda salgılanan hormonlar nedeniyle uyumanızı geciktirecektir. Uykudan önce ağır yemekler yemek ve fazla sıvı tüketmek uyku kalitenizi düşürür. Yatma zamanınızdan en az 6 saat önce kafeinli içeceklerden uzak durun. Yatağınız ve yatak odanızın size uykuyu çağrıştırması önemli. Yatağınızda ödev yapmanız ya da iş ile ilgilenmeniz bu duruma bozucu etki yapacaktır.
muzik-dinlemek
3- Uyumaya hazırlanın. Uykuya dalmadan önce ılık bir duş almak, müzik dinlemek gibi sizi rahatlatacak faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Evin kapısını kilitlemek, dişinizi fırçalamak, pijamalarınızı giymek gibi bir döngüde hareket etmek beyninizi uykuya hazır hale getirecektir.

saglikli-uyku4- Endişelerinizden arının. Bu her ne kadar söylerken kolay gibi görünse de uygulama sırasında sorun yaşanabilen evrelerden. Erteleme yöntemini kullanabilirsiniz. Uyumadan en az yarım saat önce sizi endişelendiren durumların listesini yapmak ve bu durumlar üzerinde düşünmek için zaman dilimi belirlemek sizi bu endişelerden kurtarmasa bile uzaklaştıracaktır. Sabah dinlenmiş olan beyninizle sorunlara çözüm olmak şüphesiz ki daha kolay olacaktır.
uyku-sekli5- Uykuya dalmak için kendi güvenli alanınızı yaratın. Gözlerinizi kapatıp kendinizi mutlu hissettiğiniz bir yer hayal edin. Renkler ve kokulara odaklanmaya çalışın. Böyle bir yer yoksa bile hayalgücünüz size destek olacaktır. Nefesinizi düzenlemek de bu konuda işe yarayan tekniklerden bir tanesidir.

Yorumlar

PAYLAŞ