Psikoloji Bölümü Okumayı Düşünenler Veya Okuyanlar İçin 5 Öneri

Hemen hemen herkesin merak ettiği bir konuyu ele almak istedik. Psikoloji alanını kimler tercih etmeli, mezun olduktan sonra neler yapmalı, nasıl psikolog olurum ya da hangi alanda çalışmalıyım gibi birçok soru aklınızı karıştırıyor olmalı. Üniversite sınavına hazırlanan veya şu anda psikoloji okuyan öğrencilere ışık olsun bu yazımız.

universite-ogrencisi

1) Üniversite tercihlerinizi yaparken öncelikle gerçekten psikolojiye ilgi duyup duymadığınız önemli bir etken fakat net bir kriter olarak değerlendirilmez. Çünkü tercihinizden sonra da bu alana ilginiz artabilir.

2) Hangi üniversiteyi seçeceğiniz oldukça önemli. Tercih yapmadan önce üniversitelerin hangi dilde eğitim verdiklerini, eğitim programlarında hangi dersleri almanız gerektiğini, Erasmus seçeneklerini mutlaka inceleyin.

3) Psikoloji eğitimi görürken önceliğiniz okuldaki derslerinizi başarıyla geçmeniz gerektiği olsun. Ama bunlarla sınırlı kalmayın. Mutlaka bir sivil toplum kuruluşuna üye olun ve gönüllü olarak katılımlarda bulunun. Olabildiğince farklı alanlarda staj yapın çünkü bu süreç okul bittikten sonra hangi alanda çalışmak istediğinize yardımcı olacaktır.

4) Psikoloji sürekli kendini yenileyen ve gelişen bir alan olduğu için okul bitti artık rahatım diyemiyorsunuz. Evet, okul bittikten sonra hepiniz birer psikolog oluyorsunuz ama mesleki anlamda kendinizi tamamlamanız ve hazır olmanız biraz zaman almakta. Bu sebeple bir alanda yüksek lisans programına gitmeniz gerekli olacaktır. Çünkü kendinizi tercih ettiğiniz alanda geliştirmeniz gerekiyor. Bu bölümde psikoloji farklı alt dallara ayrılıyor:

-Klinik psikoloji

-Örgütsel psikoloji

-Gelişimsel psikoloji

-Sosyal psikoloji vb. bunlardan başlıcalarıdır.

Kesinlikle ilgi duyduğunuz ve bu alanda ilerlemek istediğiniz bölümü seçmelisiniz.

universiteli

5) Üniversiteyi bitirdikten sonra dışarıdan tamamlamanız gereken birçok test eğitimleri olacaktır. Bunları iyice araştırıp güvenli kurumlardan almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Yetişkin, çocuk ya da ergen hangi alanda çalışırsanız çalışın almanız gereken testler ve birçok farklı terapi yöntemleri sizleri bekliyor. Kendinizi tamamlamanız ve iyi birer psikolog olmanız için gelişmeleri mutlaka takip etmeli ve yeniliklere açık olmalısınız.

Bol şans

Yorumlar

PAYLAŞ