Mitomani Nedir?

 

Evet, gerçekten de mitomani nedir acaba? Diğer yaygın patolojik rahatsızlıklar kadar adını duymasak da aslında mitomani halk içinde oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Bir nevi yalan söyleme hastalığı olan mitomaniye önce gelin bir örnekle yaklaşalım.

Bir Mitomani Hikayesi

Bir aile babası çocuğuna, eşine ve bütün çevresine işiyle ve kazancı ile ilgili türlü yalanlar söylüyor, ama bu yalanlar öyle minik yalanlar değil. Mesela adam sıradan bir tekstilciyken etrafındakilere ünlü iş adamları ile görüşmelere katıldığını, devlet bakanlarının ondan bazı konularda zaman zaman yardım istediğini, sürekli çok para kazandığını vs. söyleyip duruyor. Yaratmış olduğu hikayelerin hepsine kendi de inanan bu adamın yalanları birkaç ufak araştırma ile çok kolay bir şekilde ortaya çıkartılabilir aslında. Öyle de oluyor, çevresindeki insanlar adamın yalanlarını ortaya çıkarttığında bu sefer adam onlardan uzaklaşıyor, sinirleniyor, köpürüyor, ailesinden ve çevresinden kopma noktasına geliyor ve kendisine hikayelerini inandıracak yeni kahramanlar buluyor.

Mitomanlar Nasıl İnsanlardır?

Birçoğunuz bu tarz hikayelere sahip kişiler hakkında birtakım şeyler duymuş ve bu kişilerin nasıl da yalancı olduklarını enine boyuna masaya yatırmışsınızdır. Tam da üstüne basmışsınız, işte parmağınızı çektiğiniz o noktada bir mitoman yatıyor. Hiçbir amaç gütmeden kronik bir şekilde hikayeler yaratıp bu yalan hikayelere inanan mitomanlar kurguladıkları yalanlar içinde açıklar verirler. Sosyal, arkadaş canlısı hatta bazen sempatik dahi gözükebilen mitomani rahatsızlığına sahip olan kişiler, yalanları ortaya çıktığında agresif ve saldırgan bir hal alırlar. Etkileyici sunumlarla sürekli olarak söyledikleri yalanlar arasında tutarsızlık bulunduğundan kendilerini ele verebilirler.

Mitomani Nedenleri Nelerdir?

Aslında mitomani nedenleri çocukluğa bağlanır. Çocukluktan yetişkinliğe kadar herhangi bir süreç içinde ortaya çıkan mitomani sebepleri arasında ilgi eksikliği, onaylanma arzusu, yetersizlik hissi, aşağılık kompleksi, narsist kişilik bozukluğu, çocukken sürekli yalan söylenilen ortamlarda bulunma, histerik kişilik sayılabilir.

Peki Mitomani İle Normal Yalan Söyleme Arasında Fark Var Mıdır?

Elbette vardır. Öyle ya da böyle, ister adına beyaz yalan deyin ister pembe yalan, dünya üzerinde yalan söylemeyen bir kişiye rastlamak zordur. Zaman zaman karşımızdaki kişiyi kırmak istemediğimiz için, bir şeylerden korktuğumuz için, kendimizi koruma altına almak için, mevzuları geçiştirmek için ufak yalanlar söyleriz ve söyledikten hemen sonra da bu durumdan rahatsız olur, hatta pişmanlık duyarız. Ancak bir ruhsal sorun olan mitomanide iş değişir. Mitoman bir kişi hiçbir zaman söylediği yalanla ilgili pişmanlık duymaz. Yalan söylerken büyük bir haz alır ve yalanlarına kendisi de inanır. Yalan söylerken kurguladığı hikaye arasında bütünlük sağlayamadığından yalanı ortaya çıkınca bambaşka bir karaktere bürünerek saldırganlaşır.

Mitomani Tedavisi  Var Mıdır?

Ailesi ve en yakınları dahil kurduğu bütün ilişkileri bir süre sonra kaybeden mitomanlar psikoterapi ve ilaç ile tedavi görerek iyileşebilir. Mitomani tedavi edilebilecek bir rahatsızlıkken, mitomanların hastalıklarını hiçbir şekilde kabul etmemesinden dolayı bu tedavi sürecinin başlaması epeyi zordur.

Yorumlar

PAYLAŞ