Kış Geldi! Kış Depresyonuna Dikkat!

Birçoğumuz kış aylarının başlamasıyla uyku isteğimizde artış olduğunu, gün içerisinde yorgun ve bitkin hissettiğimizi ya da çevremize karşı daha isteksiz ve duyarsız olduğumuzu farketmişizdir. Çünkü mevsim değişimleriyle doğada olduğu gibi insan psikolojisinde değişiklikler olur. Bu değişimlerden bir tanesi de mevsimsel depresyon olarak bilinen mevsimsel duygudurum bozukluğudur. Mevsimsel depresyon genellikle ilkbahar veya sonbahar aylarında depresif belirtiler ile kendini gösterir. Belirtiler her yıl aynı dönemlerde başlayıp aynı dönemlerde sona erer.  Bu depresyon çeşidi her mevsim görülebilir ancak toplumda daha sık gözlemlediğimiz ve şimdi bahsedeceğimiz mevsimsel depresyon türü kış depresyonudur.  Kış depresyonu eylül ekim ayları gibi başlayıp ilkbahar aylarına kadar devam eder.

depresyonKış Depresyonunda En Sık Görülen Belirtiler Nelerdir?

Kilo artışı

Şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklere aşırı ilgi

Uyuma isteğinde artış

Aktivitede azalma

Motivasyon ve enerji azlığı

Umutsuzluk

Suçluluk duygusu

Değersizlik duygusu

Kaygı

Karamsarlık

Huzursuzluk

Hüzün

Neden Kış Depresyonu Yaşarız?

Mevsimsel depresyonun kesin bir nedeni saptanamamış olmakla birlikte farklı faktörler söz konusudur. Genetik faktörler, stres ve gün ışığından yeterince faydalanamamak nedenler arasında sayılabilir.

depresyon-hissiGün ışığı varsayımını uzmanlar şu şekilde açıklıyor; beynimizde bulunan serotonin ve melatonin maddeleri enerjimizi korumada ve uykumuzu düzenlemede önemli rol oynarlar. Melatonin hormonu uyku halini oluştururken serotonin hormonu keyif ve mutluluk hali oluşturur. Kış aylarının başlamasıyla uzayan geceler ve gün ışığından daha az faydalanmamız melatonin artışına neden olurken serotonin düzeyini azaltır.

Peki Kış Depresyonundan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Açık alanda egzersiz ve yürüyüş yapın. Hem stresinizin azalmasına yardımcı olur hem de gün ışığından daha fazla faydalanmanızı sağlar.

Evinizi ve çalışma ortamınızı daha aydınlık olacak şekilde düzenleyin.

Uyku düzeninize ve beslenmenize dikkat edin.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha sık ve keyifli vakit geçirin.

Depresif hissettiğimiz zaman bütün bunları yapmak zor gelebilir ancak unutmamak gerekir ki beyin davranışı ciddiye alır.

Kış depresyonunu ciddi bir probleme dönüşebilir. Bu nedenle önemseyin ve profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Yorumlar

PAYLAŞ