Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Felsefi İçerikli Kitap

maxresdefault-51

Antoine de Saint-Exupéry / Küçük Prens (1943)

Küçük Prens; 1943 yılında yayınlanan, ancak etkisi ve popülerliği günümüzde bile hala devam eden masalsı bir kitaptır. Ayrıca kitabın Türkçe’ye çevirisini, Cemal Süreya ve Tomris Uyar kazandırmıştır. Kitabın konusu, “Küçük Prens” adlı başka bir gezegenden gelen bir çocuğun yaşadıkları ve deneyimleriyle hayatımıza paylar çıkaracağımız bir serüvene yolculuk yaparız.

1984-by-opallynn-d4lnuoh-1

George Orwell / “1984” (1949)

George Orwell’ın en popüler kitabı olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin yazdığı distopik bir romandır. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, anlatılmıştır. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır.

2312016_q80yuq9vy4kf2d6ihbrtkmvz02nbysa

Albert Camus / Veba (1947)

Albert Camus, 20.yy’ın en önemli varoluşçu yazarlarındandır. Kitabın konusu, Cezayir’de veba salgını yaşanmaktadır. Bunun karşısında insanların “ölüm” olgusu karşısındaki çaresizliğine şahit oluruz. Romanın arka planında ise; Avrupa Tarihi’ni derinden etkilemiş Hitler Almanya’sının yaydığı ölüm korkusuda işlenir. Veba’da, ölüm ve hayat arasındaki kalmış insanların, o derin kopukluğunu ve boşluk hissini gözlemleriz.

suc-ve-cez

Dostoyevski / Suç ve Ceza (1866)

Dostoyevski’nin, olgunluk çağı eserlerinden biridir. Yazar, kendi mesleği ile zıt düşen karakteri Raskolnikov’un hayatına ışık tutar. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra idealleri ve hayatın gerçekleri arasında sıkışıp kalan Raskolnikov’un ahlaki değerlere bakışını sorgularız.

29819a3d3fc4d6d5407e5c74c584dcd1

Anne Frank / Anne Frank’ın Günlüğü (1947)

2. Dünya Savaşı’nın yaratmış olduğu vahşeti, bir çocuğun günlükleri gözünden okuma fırsatı bulacağız. Kitapta, Hollanda’da Nazi zulmünden nasibini alan Anne Frank ve ailesinin yaşadıklarına şahit oluyoruz. Kitap, Naziler’in yarattığı korku ütopyasını ve Frank’ın ailesinin parçalanış hikayesini anlatıyor.

page_1

Paulo Coelho / Simyacı (1988)

Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamını anlatır. Santiago’nun yol boyunca, kendisini keşfetme süreci ve başına gelen olaylara irfani bir bakışla bakmasına şahit oluruz.

49-yu%cc%88zyillik-yalnizlik

Gabriel Garcia Marquez / Yüzyıllık Yalnızlık (1967)

Bu kitap, “Büyülü Gerçekçilik” akımının en önemli temsillerindendir. Marquez, yazdığı bu eseriyle Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülmüştür. Marquez’in çocukluk anılarından etkilenerek oluşturduğu biyografi tadındaki romanın konusu; Macondo isminde bir kasabada yaşayan José Arcadio Buendia – Ursula Iguarán çifti ve ailesinin buradaki yüz yıllık soylarının yalnızlık laneti ile nasıl harmanlandığının hikayesidir.

369b61f6d8448f7ca90410bc334c2998

Victor Hugo / Sefiller (1862)

Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, Romantizm Akımı’nın önemli temsilcilerindendir. Hugo, “Sefiller” kitabında adalet duygusunu irdelemiş ve olaylar hep bu durum doğrultusunda şekillenmiştir. Kitabın konusu; Valjean aç ailesini doyurmak için ekmek çaldığından bir kadırgada kürek çekmeye mahkum edilmiştir. Kendisine sürekli öteki ve dışlayıcı davranılması onu duygusal olarak etkilemiştir. Yalnız Mösyö Bienvenü ile tanışması onun hayatının değişim ve dönüm noktası olacaktır.

0000000315107-1

Haruki Murakami / Sahilde Kafka (2002)

Kafka Tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. Aslında bu kaçış, babasının uğursuz kehanetinden kaçma çabasıyla ilgilidir. Babasının anlattığı kehanet, Yunan mitolojisindeki “Ödip’in” kehanetiyle aynıdır. Ve böylece romanda, derin bir metaforik dilin hakimiyeti mesajını alırız. Gencin kendini tanıma ve gerçekleştirme sürecinede şahitlik ederiz. Sahilde Kafka, felsefe ve psikolojinin iç içe harmanlandığı bir kitaptır.

Platon  / Devlet (M.Ö – 308)

devlet-platon

“Devlet felsefesi” denilince başvurulacak ilk kitaplardandır. Platon’un “ideal devlet” kavramını irdelendiği ve güçlü bir felsefi alt metine sahip olan kitapta; demokrasi, insan ve adalet gibi birçok kavram irdelenir. Devlet, yol gösterici olması nedeniyle önemli felsefi kitaplar arasında yerini alır.

 

Yorumlar

PAYLAŞ