Evlenmeden Önce Çözülmesi Gereken 5 Temel Sorun

Evlilik öncesinde geçirilen sürenin ne kadar uzun veya kısa olması gerektiğiyle ilgili onlarca bilgi ve görüş var. Peki önemli olan geçirilen zamanın uzunluğu mu yoksa bu zamanın niteliği mi ? Sevgilinizi birkaç ayda evlenme kararı alabilecek kadar tanıyabilir misiniz yoksa evlenene kadar asla tanıyamayacağınıza mı inanıyorsunuz?

evlilikten-once

Ülkemizde boşanmaların %39.6’sının evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleştiği bilgisini göz önünde bulundurursak, aslında çoğumuz partnerimizi gerçek anlamda tanımadan evlilik kararı alıyoruz diyebiliriz.

Çiftlerde gözlemlediğim, en çok sorun yaşadıkları ve çözmekte zorlandıkları 5 temel konuyu derledim. Bu konuları evlilik öncesi süreçte ne kadar açık ve ayrıntılı konuşur netleştirirsek, olası sıkıntıların o kadar önüne geçmiş oluruz.

Kök aile-akraba ilişkileri

Ülkemizde evliliklerin sadece çiftler arasında olmadığını, ailelerin de “evlendiğini” pek çok evlilikte görüyoruz. Aile ilişkilerinin nasıl düzenleneceği, kime ne sıklıkla gidilip gelineceği, özel gün ve tatillerde ne yapılacağı gibi konulara yönelik beklentiler önceden konuşulup uzlaşılmaya çalışılmalı.

evlilik-oncesi

Sosyal hayat

Çiftler flört döneminde görüşebilmek için çoğunlukla sosyal hayata muhtaçtır. Cafeler, restoranlar, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri ya da parklar. Tercihiniz ne yönde olursa olsun evlendikten sonra bu aktivitelerin bir kısmı evdeki rutinlere dönüşmeye başlar. Yemekler evde yenilip, çaylar kahveler evde içilmeye başlanır. Eşler birbirini –özellikle kadınlar- bu aşamada çoğunlukla değişmekle suçlar. Flört döneminde, ev dışındaki sosyalleşme ihtiyacı bu şekilde zaten karşılanıyorken, evlendikten sonra her iki kişinin sosyalleşmeye ve evde olmaya yönelik gerçek beklentileri ortaya çıkmaya başlar. Bu süreç tartışmaları beraberinde getirir.

Ekonomik paylaşım

Ortak kasa yapmak, gider gelir dengesi ayarlamak, neye ne kadar bütçe ayrılacağını planlamak, eşlerin kendi özel bütçeleri gibi konular çiftler tarafından sistemli bir yöntem bulunmadığında sıkıntılara yol açabilmekte. Evlilik öncesinde her iki tarafın da onayladığı bir ekonomik plan hazırlamak çiftlerin işlerini kolaylaştıracaktır.

evlilik

Rol dağılımı ve sorumluluklar

Yeni bir ev; yeni sorumluluklar, yeni roller demektir. Yıllardır ev içindeki evlat-abla-ağabey-kardeş olmanın gereklilikleri yerine getirilmişken, şimdi bir de bunların üstüne karı-koca-eş-gelin-damat olma statüleri ekleniyor. İlk aşamada eski rollerin getirdiği sorumlulukların ne kadar devam edeceği konuşulması gereken önemli konulardan biri. Bir eş olmakla birlikte halen ailenizin evladı olmayı da sürdürüyorsunuz. Hatta kimi zaman eşinizin o güne kadar yerine getirdiği evlat sorumlulukları da sizin üzerinize kalıveriyor.

Sizin ve partnerinizin rollerle ilgili kafasındaki şemalar, geçmişten gelen kalıp yargılar, yetiştirilme tarzı, beklentiler gibi değişkenler bu konuda önemli bir belirleyici. Ev işlerinin yapılıp, düzenin sağlanması, alışverişin, çocuk bakımının, yemek ve temizliğin kim tarafından, nasıl, ne kadar yapılacağı da net bir şekilde konuşulması gereken konulardan. İkimiz birden yaparız, kim uygunsa o yapar gibi belirsiz ifadeler çoğu zaman konuyu geçiştirmek için kullanılan bir kurtarıcı haline geliyor.

Couple looking to each other during therapy session while therapist watches
Evlilik Terapisi

Sorun çözme stratejileri

İlişkilerimizin, hatta tüm yaşamımızın kalitesini arttıran en temel konu, sorun çözme becerileridir. Hem bu yazıda bahsettiğimiz hem de günlük hayatta baş edemediğimiz pek çok sıkıntının kaynağı, iletişim becerilerimizin kısıtlı olması ve karşımızdaki insanla uyuşmayan sorun çözme stratejilerimizdir. Gerçekten sorunun çözümüne ilişkin yapıcı adımlar atmak yerine üstünü örtmek, geçiştirmek, konu yokmuş gibi davranmak gibi işlevsel olmayan stratejileri kullanmak, evlilik sürecindeki sorunlarınızı çözmeyecek, sadece anı kurtarmayı sağlayacaktır. Uzaklaşmak, birkaç gün küs kalmak gibi yöntemler özellikle paylaşımların iyice arttığı çocuk sahibi olunan evrede başlı başına bir sorun haline gelmektedir. Sorun çözme konusunda ne kadar işlevsel ve yapıcı çözümler üretildiği, karşılıklı olarak uyumun yakalanması, ortak bir kararda uzlaşılabilme becerisi kazanmak gibi konuların önemi çiftler tarafından göz ardı edilmemelidir

Yorumlar

PAYLAŞ