Ergen Bir Çocuğa Sahip Olan Ebeveynler Neler Yapmalı?

Çocuğunuz sürekli sizinle bir çatışma halinde, sizi dinlemiyor, bağırıyor, sizin onu anlamadığınızı düşünüyor, küsüyor, çekip gidiyor mu? Tebrik ederiz, ergen bir çocuğa sahipsiniz. Kız ve erkek çocuklarında değişkenlik göstererek 12-13’lü yaşlardan 22 yaşına kadar devam eden ergenlik sürecinde anne ve babalar olarak ne yapacağınızı, çocuğunuzun tepkilerine karşı nasıl bir tutum sergileyeceğinizi bilemiyorsanız, vereceğimiz tüyolara kulak verebilirsiniz.

  • Ona Kulak Verin

Çocuğunuzun derdi çok büyük olmayabilir, daha doğrusu sizin için çok büyük olmayabilir, ama unutmayın ki o henüz sizin olgunluğunuza sahip değil. O yüzden verdiği aşırı tepkiler karşısında onu mutlaka dinleyin.

  • Takdiri Unutmayın

Kendi çocukluğunuzu hatırlasanıza, annenizin babanızın gözüne girmek için neler yapmadınız ki? Siz neden onu görmezden gelesiniz? Hayatın koşuşturmacası arasında çocuğunuzun başarmış olduğu şeyleri takdirsiz bırakmayın.

  • Görünüşüne O Kadar Da Takılmayın

Her çağın kendine göre bir ergen modası vardır. Belki siz ergenken saçınızı maviye boyatmak istemiyordunuz, ama o zaman da başka bir moda vardı. Dış görünüşü üzerine aşırı tepkiler vermek yerine duygusal değişimler üzerine yoğunlaşın.

  • Sakın Sevginizi Sakınmayın!

Çocuğunuzu ne kadar çok sevdiğiniz aşikar. Siz tabi ki onun da bunun bilincinde olduğunu biliyorsunuz, ama bilmek ve hissetmek aynı şey değildir. Ona sarılın, onunla vakit geçirin, onu öpün, kısacası seven biri ne yaparsa onu yapın. Bu kadar basit!

  • Sürekli Öğüt Vermeyin

Tabi ki çocuğunuza öğüt vereceksiniz, ama bunun da bir sınırı olmalı. Emin olun çocuğunuz 30 yaşına geldiğinde de ona öğüt verebilirsiniz. Tam da sizi hiç anlamaya çalışmadığı bir dönemde ona ısrarcı bir şekilde aynı öğütleri vermeye kalkışmayın.

  • Sürekli Sorgulamayın

Çocuğunuzun kaçta, nerede, kiminle olduğunu ve ne yaptığını bilmek ebeveyn olarak hakkınız, ama onun üzerine fazla gittiğiniz sürece istediğiniz yanıtı almak yerine sadece sizden uzaklaşmasına ve sizden gizli işler çevirmesine sebep olacaksınız.

  • Kıyaslamayın

Evet, arkadaşınızın kızı derslerinde sizin oğlunuzdan çok daha başarılı olabilir, ama ne yapalım? Bu sizin çocuğunuz. Onu sürekli başkaları ile kıyaslamak yerine, onun derslerinde yardımcı olmaya çalışın.

  • Empati Duygunuz Hep Alarmda Olsun

Çocuğunuzun bu döneminde onu anlamak için gayret gösterin. Bu gayreti ona da yansıtın. Sorunlara onu dinleyerek, onun açısından bakarak yaklaşın.

  • Arkadaş Çevresini Denetlemeyi Bırakın

Arkadaş çevresini, sosyal ortamını denetlemeniz sadece sizi yoracaktır. Siz onun peşinden gizli bir dedektif gibi iz sürseniz de, o sizi atlatmak istediğin an emin olun atatır. Onun yerin çocuğunuzla tatlı bir şekilde konuşmaya, arkadaşlarıyla da pozitif ilişkiler içerisinde bulunmaya çalışın.

  • Şiddetli Yasaklar Koymayın

“Yasaklar delinmek içindir” cümlesini emin olun, çocuğunuz da bir yerlerde okumuştur. Çocuğunuza koyacağınız her büyük yasak onun sizden uzaklaşmasına ve o yasakların tam tersini yapmak için büyük bir tutku duymasına sebep olacaktır.

Çocuklarınızla ergenlik sürecinde baş edemediğiniz sorunlarla karşılaşıyorsanız, bu tüyolarımız sizin için yetersiz kalıyorsa, mutlaka profesyonel bir yardım alın.

Yorumlar

PAYLAŞ