Duygudurum Bozukluklarını İçeren 10 Psikoloji Filmi

Her insanın, hayatının belirli bir döneminde kendisini, huzursuz, çaresiz ve sürekli yorgun hissettiği dönemleri olabilir. Depresif kişilerin, başta kendisine, yaşamına, ilişkilerine olan olumsuz tavır ve algıları hayatı çekilmez bir hale sürükleyebilir. Siz de kendinizi böyle hissediyorsanız, listemize göz atabilirsiniz.

The Hours (2002)the-hours-the-hours-8411446-1016-546

“Dünya bir bütün ben dışındayım.”

İngiliz edebiyatının önde gelen feminist yazarlarından Virginia Woolf’un hayat hikayesi ön plana alınarak film dili kurulur. Bunun ekseni etrafında, çapraz kurgu tekniği kullanılarak; filmdeki her üç kadının farklı yıllardaki tek bir gününe zaman yolculuğu yaparız. Filmdeki üç kadınında ortak noktası, hayata ve kendi yaşamlarına dair umutsuz oluşlarıdır. Virginia Woolf mutsuz, elinden sigara düşmeyen ve sürekli yeme problemi yaşayan bir portre çizer. Mrs. Dalloway romanını yazmaya çalışır ama yazacak enerjisi kalmamıştır. Film Woolf’un   ona son derece bağlı eşi Leonard Woolf’a yazdığı meşhur intihar mektubundan sonra Woolf’un Ouse nehrine ceplerine taş koyarak intihara giden sürecini anlatır. Bunun yanında onun romanından çok etkilenen Laura Brown’un hayatı sorgulaması ve kendine yepyeni kararlar almasını, üçüncü yan karakterimiz olan Clarissa Vaughan’ın eski erkek arkadaşını bunalımlarından kurtarma hikayeside anlatılır. Film ana karakterin yanında yan hikayecikleri ve karakterlerden farklı hayatlar bize sunar. Çıkış yolları ve tıkanmaların eşiğinde gelgit yaşayan 3 kadının serüvenine yoldaşlık ederiz.

Sonbahar (2008)381250590_1280x720 

“Biliyor musun, sen şimdiki zamanda yaşamıyorsun sanki. Rus romanlarından kaçmış gibisin.”

Yusuf devrimci bir gençtir. Ve ömrünün 12 senesini hapishanede geçirmiştir. Bir kaç ay ömrü kaldığı için hapishaneden çıkar. Annesinin yanına Rize’ye gider. Filmin bir sahnesinde deniz kenarında fırtınaların arasında Yusuf’u görürüz. Yusuf’un fırtınalı ruhuna bir gönderme vardır. Kendini genellikle eve kapatır. Hapishanede ki hayatını devam ettirir bir yerde. Nereye gitse bunalımlarından, kendini sorgulamasından kurtulamaz. Arkadaşının isteğiyle gittiği meyhanede Gürcü bir kızla tanışır ve o kıza aşık olur. Birden o bunalımlı yapısı, durgunluğu gider. Yusuf’un ruhunu, aşkın heyecanı kaplar. Ama sevdiği kıza hastalığını söyleyememesi, içinde yaşadığı ölüm korkusu farklı bir boyuta yönlendirir bizi.

Control (2007)
control-1

Film ünlü Joy Division grubunun solisti Ian Curtis’in hikayesini anlatır. Joy Division 2 stüdyo çalışmasına sahip olduğu halde oldukça ün yapmış bir gruptur. Grup çok başarılıdır ama solisti Lan Curtis’in hayatı ile tezat çizer. Dışarıdan başarılı, ayakları üstünde duran ve mutlu bir evlilik tablosu çizen karakterimizin aslında erken yaşta evlenmesi, aldığı sorumlulukları kaldıramayışı ve intihar etme süreci anlatılır.

Bir İntihar (1973)bir-intihar02“Var olan ve kaybolan her şey ona acı veriyordu.”

Siyah beyaz çekimli bir Metin Erksan filmidir. Konusu, hayatına son vermek isteyen bir adam ve onu karısının öldürmesini ister. Filmin açılışında, karşılıklı etkileyici birçok diyalog sahnesine rastlarız. Filmin alt metninde derin bir felsefe vardır. Kadın eşinin durumundan oldukça kaygı duyan bir portre çizer. Adamın karakterini ve duygudurumunu, kadının ‘monolog’ konuşmalarından anlarız. Filmin atmosferinde tekinsizlik hakimdir. Filmin çekildiği yer bir saraydır. Ama büyük ve bomboştur. Belki de erkek karakterimizin ruh dünyasına dair ipucu sunar. Ölümünün ses getirmesini istediği için karısının elinde can bulmak ister. Filmin genelinde kadını etkenleştiren, pasif ve özgüvensiz bir erkek profili görüyoruz.

Detachment (2011)detachment_390773

“İnsanlarda ebeveyn olmadan önce bazı şartlar aranmalı ve bu konuda onlara eğitim verilmeli. Bunu evde denemeyin.”

Henry Barthes bir okulda vekil öğretmenlik yapmaya başlar. Ama geçmişinde yaşadığı travmalar onu bırakmamıştır. Annesine dair sürekli hatıralar gözünde canlanır. Mutsuz, kaygılı bir profil çizer. Hayata ve insanlara dair derin bir kopukluk yaşar. İnsanlara yardımsever davransada hep mesafeli bir portre çizer. Özgüveni düşük, kendi içinde bir türlü huzur bulamayan biridir.

Yeraltı (2012)43659_11

“Ben kötü biri değilim. Ne aksi bir adamım ne de uysal biriyim. Ne alçağın biriyim ne de namuslu, ne onurlu biriyim ne de kahramanım. Ne de bir korkak. Ben hiçbir şey olamadım. Şimdi köşeme çekilmişim..

”

2012 yapımı, Zeki Demirkubuz filmidir. Film, Dostoyevski’nin ‘Yeraltı’ romanından esinlenerek oluşturulmuştur. Filmde memur Muharrem karakteri ile karşılaşırız. Ankara’da devlet dairesinde çalışır. Filmdeki Ankara mekanı bilinçli bir tercih olarak seçilmiştir. Çünkü yönetmen, ıssız, karanlık ve sıkıcı bir atmosfer sunar. Bu mekan seçimiyle, Muharrem’in ruh dünyası arasında bir benzerlik kurarız. Filmin giriş sahnelerinde Muharrem, evde yalnız, sürekli alkol ve sigara tüketen, mutsuz ve hayata dair kaygılı bir şekilde imaj verir. Yaşadığı evde klostrofobik mekanlar kullanılmıştır. Muharrem’in bunalımlı ve karanlık dünyasını bize yansıtır. İnsanlardan uzak, kendiyle sorunları olan bir portre çizer.

Sylvia (2003)hero_eb20031024reviews310240306ar“Yazıyorum çünkü içimde susturamadığım bir ses var.”

Film, ünlü Amerikan yazar Sylvia Plath’in hayat hikayesini anlatır. Filmde Sylvia’nın eşi Ted Hughes’la yaşadığı sorunlu evlilik hayatı üzerinden hikaye akışı sağlanır. Filmin başlarında mutlu bir yuva kurmasını görürüz. Sylvia’nın giyimi oldukça açık renkli canlıdır. Ama eşiyle problem yaşamaya başladıkça giyim tarzı, ruh dünyası değişmeye başlar. Ve bunu da kullanılan renk dili ve mekan dilinden anlarız. Çoğu birey, hayatlarında başa çıkamadığı sorunlarını sanata dönüştürerek aşmaya çalışır. Sylvia’da bunlardan biridir. O yazarak sıkıntılarını aşmaya çalışır. Ancak bunalımlı ruh hali onu hazin bir son ile baş başa bırakır.

Kaçıklık Diplomasıayda-aksel-biyografisi-400

“Eyvah! Yaralarım ruhumu hissizleştirdi.” Füruğ Ferruhzad

İleri derecede bipolar bozukluğa sahip olan Nur hastaneye kapatılmıştır. Neden hastanede kaldığınıda geçmişe dönen sahnelerden anlıyoruz. Nur hastanede kişiliği, ailesi ve evlilik hayatı olmak üzere her şeyle yüzleşir. Mutsuz geçen çocukluğu, ilgisiz ailesi ve anlayışsız kocası onu bu hale getirmiştir. Film hepsinden birer birer sıyrılma ve kendini bulma hikayesini anlatır.

Umut Işığım (2012)Jennifer Lawrence Umut I????m

İnsanlar plan ve program yaparken kader kıs kıs gülermiş. İşte bu filmdeki Pat Salitano karakteri için yazılmış bir söz olduğunu düşünüyorum. Salitano bir günde hayatına derin bunalımlar yansıtacak olaylar yaşayan ve bu olaylardan kurtulmaya çalışan bir tarih öğretmenidir. Eski karısına ve eski işine dönmek ister. Ama kader ona farklı bir yol sunmuştur. Bir yemek davetinde kendi gibi bunalımlı olan Tiffany ile tanışır. Ve bu karşılaşma Salitano için umut ışığı olur.

Prozac Nation (2001)prozacnation

Yetenekli yazar Elizabeth, Harward bursu kazanır ve hayatının değişeceğini düşünür. Yavaş yavaş tükenen ve antidepresanlara bağlı bir hayat yaşayacağını geçte olsa fark eder. Film Elizabeth’in kendi içinde ve toplumla olan ilişkilerindeki kopukluğu anlatır. Boşanmış bir ailenin çocuğu olması, baskıcı annesi onu sürekli yazmaya iter. Yazma bir yerde nefes almasını sağlar. Hayata ve kendine olan kopukluğuna baş etme yoludur.

 

 

Yorumlar

PAYLAŞ