Çocuklarda Hayali Arkadaş

-Anne biz geldik

-Siz kimsiniz oğlum?

-Görmüyor musun? Ahmet ile ben

-Hayır görmüyorum…

Panik yok ! Sadece hayali arkadaş ve gayet normal. Hayali arkadaş, hayal gücünü temsil eder.

hayali

Çocuklar, “ortalama” 6-7 yaşına kadar somut-soyut, gerçek-hayal kavramlarını ayırt etmekte zorluk yaşarlar. Çünkü hayatı anlamlandırmakla ve gerçekliği anlamakla meşguldürler. Bu nedenle hayali arkadaşlar edinebilirler ve sonra annelerimizi alır bir telaş ama size güzel bir haberim var! Bu durum gayet normal, hatta size bir şey söyleyeyim mi? Faydalı bile hayali arkadaşlar çocuklarınızın hayal gücünü besler, iletişim ve problem çözme becerisi gibi sosyal hayatta edinilebilecek birçok beceriyi kazandırabilir. Neden olmasın? Sürekli yanında biri oluyor. Hatta en güzeli de, gerçek bir arkadaş görevi ile çocuğunuzun sıkıntılarını, kaygılarını aşmasına yardımcı oluyor. Hayali arkadaşların ortaya çıkmasında; yaş dönemi özelliklerinin yanında sıkıntılı ve kaygılı yaşanmışlıklar da neden olabiliyor. Çocuk bu kaygısını hayali arkadaşına aktararak bu problemi aşmaya çalışabiliyor. Çocuğunuzun hayali arkadaşı varsa, aslında korkulu değil aksine eğlenceli bir dönem sizi bekliyor diyebiliriz siz de ona eşlik edin ve onun arkadaşıyla arkadaş olun . Aman he! Dozunu kaçırmayın. Çocuğunuzun gerçeklikten kopmasına neden olabilirsiniz.

Hayali arkadaştan ne zaman korkmalıyız?
-Sosyal hayattan kopuk ve sadece hayali arkadaşıyla birlikteyse
-Kaygı, travma, stres sonrası ortaya çıkmışsa
-6-7 yaşa gelmiş ve hala hayali arkadaşına sıkıca bağlıysa ( ortalama bu yaşlarda artık somut-soyut ayrımını yapıp hayali arkadaşından uzaklaşması gerekir)

Bir uzmandan destek alınması gerekir.

 

Yorumlar

PAYLAŞ
Psikolojik Danışman - Terapist- Kızılay/Ankara- 0543 615 82 83- İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 2016 yılında mezun olmuştur. Öğrenci Koçluğu, Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikoterapi, Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulamaları, Travma Sonrası Psikolojik Danışmanlık, Beden Dili ve Etkili İletişim, İşaret Dili, Diksiyon, Girişimcilik, Çocuklarda İletişim ve Davranış Bozuklukları, Farklı Kişilik Özellikleri ve Farkındalık, Basic Ph ile Stres Yönetimi alanlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Stres Yönetimi ve diğer psikolojik konularda seminerler vermektedir. Çalışmalarında; terapötik kartlardan ve meditasyonlardan faydalanmaktadır. Empati, Özgüven konularında grup çalışmaları yürütmektedir. Ankara Olgu Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde, Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi'nde, İBB Evliya Çelebi İlköğretim Okulu'nda deneyimlerini kazanmıştır. Toplumsal sorumluluk projelerinde ve gönüllü olarak derneklerde çalışmalar yürütmektedir. Bayrampaşa Arama Kurtarma Ekibinde ve görme engelli vatandaşlar için uygulanan "Sesli Kitap" projesinde yer almıştır. Bir Dilek Tut Derneği ve İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği gönüllüsüdür. Twitter: https://twitter.com/pdr_gamze İnstagram: https://www.instagram.com/psiko.dns.gamzeozdemir/ Blog: http://gamzeozdemir.blogspot.com.tr/