Aşağılık Kompleksi Nedir? Nasıl Yenilir?

ekran-resmi-2016-10-18-14-08-42

Alfred Adler tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesine neden olan karmaşadır. Her bireyin doğduğundan itibaren zihninde oluşturduğu kendisi ve çevresiyle ilgili bir fotoğraf bulunur. Kendisi bi fotoğrafta iyi değil, diğerleri iyi ise aşağılık duygusu yaşayabilir. Bunu yaşayan kişiler büyük bir yanılgı içindedir ve kendisini başkalarıyla kıyaslama yoluna gider. Sonucunda da daha yetersiz, daha değersiz ve aşağı hissederler. Bu kişilerin diğer kişilerle ilişkileri de zarar görür duruma gelir ve sürekli kendilerini ispatlamaya çalışırlar.

Nedenleri Nelerdir?

Aşağılık kompleksi küçük yaşta başlayan bir sorundur. Benlik tasarımı denilen zihnindeki kendisiyle iligili fotoğraf anne, baba, çevre , öğretmenleri tarafından şekillendirilir. ‘ Ben ‘ dediği bu şekillendirilmiş fotoğraf doğru olursa birey gerçeklik algısını yaşayabilir. Ama bu eleştirilirse aşağılık duygusu oluşmuş olur.

Ailesi tarafından dinlenmeyen hor görülen “ sen beceremezsin” söylemlerine maruz kalan sevildiğini hissedemeyen anne babasından sürekli şiddet gören çocuklarda ve bunun dışında yanlış arkadaş seçimleri, çevrenin  olumsuz söylemleri de bu duygunun yaşanmasının çıkış noktalarıdır. Fiziksel özelliklerini beğenmiyorsa ki özellikle ergenlik döneminde bu durumlar artar ve bunlarla barış sağlayamadığında da aşağılık duygusu yaşamaya başlar.

Kompleksi yaşayan kişilerde görülen bazı özellikler ;

 • Eleştiriye karşı az toleransları vardır. Yapıcı eleştirilere bile kendilerine olan bir saldırı olarak algılayabilirler. Çevrelerindeki kişileri sürekli eleştirirler, böylece kendilerindeki aşağılık duygusunu telafi etmeye çalışırlar.
 • Ailesi tarafından dinlenmeyen bir kişi yaşadığı aşağılık duygusuyla beraber daha az dinleyip daha çok konuşabilir “ vakit az hemen konuşmalıyım, sesimi yükseltmeliyim, karşımdakini bastırmalıyım “ diye düşünür.
 • Rekabet etmekten hoşlanmazlar, özgüvenleri düşük olduğu için yapabilecekleri şeyleri bile yapmaktan kaçınırlar.
 • Bazen de aşağılık kompleksi  kişilerde megalomanlık(üstünlük kompleksi) olarak ortaya çıkar.
 • Başarısızlıkların veya yetersizliklerinin ardında hep başkalarını sorumlu tutarlar. (suçlayıcı tavır)
 • Kendilerinin övülmesine ihtiyaç duyarlar ve sosyal ortamlarda kendileri için olumsuz şeyler söyleyerek başkalarının bunun tam tersini söylemelerini beklerler.
 • Söyleyecek cümlesi olmadığı için ve kendisini ifade edemediği için karşı tarafa sürekli şiddet uygulama eğilimi içine girer.Sadece yapabileceği eylem şekli budur ve kendisini sadece bu şekilde ifade etmektedir.

Nasıl Yenilir?

Aşağılık kompleksi çözümlenemediğinde  hem sosyal platformda hem de mesleki ortamda sorunlar yaşanmaya, kendini net bir şekilde ifade edemeyen kişi yalnızlık hissine kapılabilir ve bu da daha başka sorunlara sebep olabilir.

 • Bu konuda ilk önce yapılması gereken böyle bir sorunun varlığının kabul edilmesi gerekir. İlk başta oluşturduğumuz olumsuz fotoğraftan kaynaklandığını bilmek gerekir..
 • Kendine bazı hedefler belirlemelidir. Ve bu hedefleri gerçekleştirdikçe özgüven kazanır, sorunu kendi içinde çözümleyebilir. Eğer çözemiyorsa bir uzmandan yardım almalıdır.
 • Kişi öncelikle kendini tanımalı, yeteneklerinin farkında olmalıdır.  Ve bu yetenekleri geliştirerek kullanacağı alanlar keşfetmelidir.
 • Kişinin ailesi eleştirel değil, çözümcü ve destekleyici bir tavırla yaklaşmalıdır. Olumlu ve başarılı yönlerini aktarmalıdır.
 • Kimse mükemmel değildir. Beceremem, yapamam dediğiniz her şey için 5 mantıklı sebep bulun. Bu sebeplerin gerçek sebepler olmasına dikkat etmek gerekir, eğer mantıklı bir sebebiniz yoksa “ bu zamana kadar bunlar bana ne kazandırdı? “ diye sorun kendinize. Ekstra yorulmamak ve zamanın artması bile kazançtır.  Sonra “ bunu yaparsam ne olur? “ sorusunu maddeler halinde cevaplayın. Çıkan sonuçlar motive edici olacaktır.
 • Her şeye rağmen davranışlar değişmiyorsa ve bu kaygı durumuna sebep oluyorsa bir psikoterapi uzmanıyla görüşmek gerekir.

Kendinizi sevin..:)

Yorumlar

PAYLAŞ