Akıl Hastalıkları Üzerine Çekilmiş En İyi 7 Film

Ekran Resmi 2016-08-03 10.27.16

1- Ölümün Sesi (1971) Play Misty for Me

Rahatsızlık: Sınırda kişilik bozukluğu

Dj Dave Garver, Evelyn Draper isimli çılgın hayranından, aşk dolu bir ilgi görmektedir. Evelyn, Dave’in bir barda kendisine yaklaşmasına izin verir ve daha sonra evinde Dave’e sürekli “misty” şarkısını isteyen kişinin kendisi olduğunu itiraf eder. İşte bu andan sonra çok basit bir buluşmanın insanın hayatını nasıl tepetaklak edebileceğini görmeye başlıyoruz. Evelyn, Dave’i her yerde takip etmeye başlar. İş yemeklerini mahveder, evindeki yardımcısına saldırır, evine ve eşyalarına zarar vermeye başlar ve en sonunda sevgilisi Tobbie Williams’ı katletmekle tehdit eder. Bir daha o şarkıyı, omzunuzun üstünden arkanızı kontrol etmeden dinleyemeyeceksiniz.

Ekran Resmi 2016-08-03 10.31.35

2- Aynadaki Gibi (1961) Såsom i en spegel

Rahatsızlık: Şizofreni

Karin isimli genç bir kadın, akıl hastanesinde bir süre geçirdikten sonra nihayet aile adasına dönmüştür. Adada onunla birlikte yalnızlık çeken erkek kardeşi, nazik ve gittikçe daha çok çaresizliğe kapılan kocası vardır. Onlara daha sonra Karin’in dünyayı gezen bir yazar olan ve çocuklarından soğumuş olan babası katılır. Film Karin’in yavaş yavaş gerçeklikten kopuşunu ve bu durumun aile bağları üzerine etkisini göstermekte.

Ekran Resmi 2016-08-03 10.32.43

3- Sıradan İnsanlar (1980) Ordinary People 

Rahatsızlık: Kaygı Bozukluğu

Beth, Calvin ve oğulları Conrad, diğer oğullarının ölümünden sonra kendilerini toparlamaya çalışarak yaşamaktadırlar. Conrad yas ve haksız bir suçluluk duygusuyla intihara kalkışır. Terapi görmektedir. Beth her zaman Conrad’ın abisini daha çok sevmiştir ve bu sebeple Conrad’a ihtiyacı olan desteği vermekte güçlük çekmektedir. Calvin ise bu ikisi arasında kendini konumlandırarak aileyi bir arada tutmaya çalışmaktadır.

Ekran Resmi 2016-08-03 10.34.44

4- Sapık (1960) Psycho

Rahatsızlık: Kimlik çözülmesi rahatsızlığı

Marion Crane, bütün parasını nafakaya vermek zorunda olan sevgilisi Sam Loomis ile maddi durum yüzünden evlenememekten ve öğlen aralarında işten kaçıp sevgilisiyle buluşmak zorunda kalmaktan bıkmış, Phoenix, Arizonada yaşayan çalışan bir kızdır. Bir gün Marion’un işvereni, 40 bin dolar nakdi depozito için bankaya yatırması üzere ona verir. Hayatında bir değişiklik yapmayı çaresizce isteyen Marion, California’da Sam ile yeni bir hayata başlamak üzere parayı alıp şehri terk eder. Gece olduğunda, çok şiddetli bir yağmur önündeki yolu görmesini engeller ve Marion ana yoldan çıkar. Uzun araba yolculuğu ve işlediği suçun yüküyle yorulan Marion, geceyi tenha bir motelde geçirmeye karar verir. Bu otel Norman Bates adında hasta annesinin hükmü altında ezilmiş, acayip bir adam biri tarafından işletilmektedir. Norman, ona güzel ve hafif bir akşam yemeyi hazırladıktan sonra, Marion duş almak için odasına çıkar ve…

Ekran Resmi 2016-08-03 10.37.29

5- Akıl Oyunları (2001) A Beautiful Mind

Rahatsızlık: şizofreni

Princeton üniversitesinde, John Nash, matematik dünyasına kendi mirasını bırakmak için uğraşmaktadır. Nihayetinde ona Nobel ödülünü kazandıracak devrimsel bir çalışma yapar. Okuldan mezun olduktan sonra ise, öğretmenliğe döner ve öğrencisi olan Alicia ile arasında romantik bir ilişki başlar. Bu sırada devlet, Sovyet Rusya’ya dair bazı kodların çözülmesi konusunda Nash’in yardımını istemektedir ve bu istek Nash’i çok büyük bir komplonun içine sokar. Nash her geçen gün daha da paranoyaklaşır ve sonunda dünyasını tepetaklak edecek bir haber alır. Artık sadece Alicia’nın yardımıyla, akıl sağlığını ve bizim bugün bildiğimiz, harika bir matematikçi olarak statüsünü geri kazanmaya çalışacaktır.

Ekran Resmi 2016-08-03 10.38.39

6- Yağmur Adam (1988) Rain Man

Rahatsızlık: Otizm

Charley bir dolandırıcıdır. Her türlü insanı tanıyıp, istediğini yaptırabilecek hale gelene kadar uzun bir süre yalnız kalmıştır. Kendisini daha genç bir çocukken evden atan babasının öldüğü haberini alır. Ona güzel bir araba ve daha önemlisi, daha önce hiç bilmediği bir erkek kardeş bırakmıştır, Raymond. Raymond otistiktir, ama matematik işlemlerini çok hızlı bir şekilde aklından yapabilmektedir. Babası Raymond’a, ne işe yaradığını dahi bilmediği bir servet bırakmıştır. Charley olanlardan ve babasının Raymond’ın varlığını ondan saklamasından dolayı deliye dönmüştür. Raymond’ı yaşadığı yerden kaçırır sonrasında ise Raymond’ın uçmak konusunda çok seçici olduğunu fark eder. İkili çok uzun bir araba yolculuğuna çıkar ve bu süreçte birbirlerini anlamaya başlarlar.

Ekran Resmi 2016-08-03 10.40.17

7- Dövüş Kulübü (1999) Fight Club

Rahatsızlık: Çoklu kişilik bozukluğu/ kişilik bölünmesi rahatsızlığı

Anlatıcı uykusuzlukla alakalı problem yaşamaktadır. Bu sorununu çözmek için farklı yollar dener, ama başarılı olamaz. Biraz uyumayı başardığı noktada ise, Marla isimli genç bir kadınla tanışır ve durumu en baştaki haline döner. Birçok ortak noktaları olduğunu ve aslında birlikte çok vakit geçirdiklerini fark eder. Bir gezi esnasında, Tyler isimli esrarengiz bir adamla tanışır ve kısa bir konuşmanın ardından hızlıca arkadaş olurlar. İçlerindeki gerginliği birbirlerine vurarak çıkarmaya başlarlar. Bu haber hızlıca yayılır ve birçok insan bu durumla ilgilenmeye başlar. Anlatıcı ve Tyler’ın isim vermesiyle bu topluluk bir kulüp haline dönüşür, “dövüş kulübü”. İkisi de bu kulüpte çok vakit geçirmeye ve çok para kazanmaya başlarlar. (bu rahatsızlığın aynısını ama daha kötü durumunu anlatan bir film de Sybil’dir.)

Kaynak: Listverse

Yorumlar

PAYLAŞ