7 Çizimde Patron Olmakla ‘Lider’ Olmak Arasındaki Farkın Harika Özeti

Araştırmalar çok fazla insanın kötü yöneticiden şikayetçi olduğunu gösteriyor. Kötü yönetici sadece iş hayatınızı değil sosyal yaşamınızı da olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biri. Yöneticilerin liderlik vasıflarından yoksun olmaları çalışanlar ve iş dünyası için büyük problemler oluşturuyor. “YukBisnis”, patronlarla gerçek liderler arasındaki farklılıkları basit ama oldukça etkili çizimlerle özetlemiş..

1. Patron sizi kullanır; lider sizi yetiştirir.

patron6
Patronlar her işi kontrol altında tutmaya emirler yağdırmaya bayılır. Sık sık kontrol eder yetki vermez tüm yetkileri elinde tutmak isterler. Sizi işin bir parçası olarak görür ve kullanırlar. Fakat liderler yetki verirler ve sizin o alanda etkin bir birey olmanız için çabalarlar. Kontrolü elinde bulundurmak değil her çalışanın sorumluluk alabilen kişiler olmasını isterler.

2. Patron emir verir, lider fikrinizi alır ve rica eder.

patron3
Patronlar her konuda her şeyin en doğrusunu bilirler. Her şeyin en doğrusunu bildiklerinden her konuda bol bol emir savururlar bir de fikrinizi almasını beklemiyordunuz umarım, koskoca patrondan daha iyi bilecek değilsiniz ya. Fakat liderler eleştiriye ve farklı fikirlere açık olurlar. Bir iş için emir vermez fikrinizi önce fikrinizi sorar ve sonra rica ederler.

3. Patron, hata yapıldığında suçlar ve ceza verir. Lider, hata yaptığında alternatif sunar ve telafi etmene imkan verir.

patron1
Patronlar her zaman sorunlara odaklıdır; lider ise çözümlere. Bu sebeple patronlar sürekli sorun yaratır ve süreci tıkar. Lider ise hata yaptığında alternatifler sunarak hatanı telafi etmene imkan verir.

3. Patron bir işin nasıl yapılacağını söyler ve derhal yapılmasını ister, lider nasıl yapılacağını gösterir.

patron7
Patron emir verir ve kenara çekilir, derhal yapılmasını ister. Lider ise yol, yöntem gösterir; teşvik eder, cesaretlendirir. Yani patronlar yönetir; liderler ise öncülük eder.

5. Patron gücünü korku ve baskıdan alır, lider gücünü saygı ve işbirliğinden alır.

ekran-resmi-2016-10-07-10-13-54
Patronun tüm gücü otorite ve yetkisine dayanır; bu şekilde kendisine saygı gösterilmesini ister. Lider ise gücünü saygı ve işbirliğinden alır. Patron saygı ister, lider saygıyı kazanır.

6. Patron daima “ben” der başarı ve övgüleri üzerinde toplamak ister, lider daima “biz” der başarıyı ekip olarak üstlenir.

patron2
Patron takdir etmeyi bilmez, teşekkür etmeyi hiç bilmez. Size zaten maaş ödüyor tüm yaptıklarınız için parasıyla satın almış sizi bir de teşekkür mü etsin adam. Tüm başarıyı üstlenir ve övgüyü kendinde toplamaya çalışır. Lider ise başarıyı ekip olarak üstlenir, övgüyü dağıtır; ekibini onore ve motive eder.

7. Patron korkutur, lider güven verir.

ekran-resmi-2016-10-07-10-14-22
Başarı olunca en önde olan patronu başarısızlık durumlarında asla bulamazsınız. Suçlu sizsinizdir; fikrinizi almasa da emri kendisi vermiş olsa da bundan kurtulamazsınız. Lider ise, başarı kadar başarısızlığın da sorumluluğunu üstlenir; sizi motive etmeye güven vermeye devam eder.

Kaynak: YukBisnis

Yorumlar

PAYLAŞ