6 Adımda Psikolojik İyi Oluş

ekran-resmi-2016-10-25-18-43-23

Psikolojik iyi oluş deyince aklımıza ne geliyor? Durun tahmin edeyim. Kendimizi nasıl hissettiğimiz, ruh halimizin genele bakıldığında nasıl olduğu falan dimi? Evet size katılıyorum çok doğru düşünüyorsunuz. Peki bu psikolojik iyi oluş ne demek, nasıl kendi iyi oluşumuzu geliştirebiliriz ona bakacağız.

Psikolojik iyi oluş, ruhsal anlamda iyi olma anlamına gelir. Bireylerin yaşam kalitesini de etkilemektedir. Bu alanda birçok çalışma geliştirilmiştir. Fakat Ryff’in “Psikolojik İyi Oluş Modeli” çalışması en çok dikkat çeken olmuştur. Ryff, 1989

1.Kendini Kabul

Bireyin geçmiş yaşamına veya kendisiyle ilişkin olumlu düşünceleridir. Kişinin kendisiyle barışık olması, sevmesi… Bir bütün olarak kendisinden, ailesinden, yaşamından hoşnut olma durumudur. Kendisini olduğu gibi kabul eden bir insan olumlu bir bakış açısına sahiptir ve genel olarak şikayet etmez. Yaşam doyumu yüksektir. Girişken, dışa dönük bir yapıya sahip olduğundan özgüveni dikkat çeker. Unutmayın ilk önce kendinizi sevin. Siz kendinizi sevmezseniz başkası da sizi sevmez.

2.Bireysel gelişim

Kişinin yeni deneyimlere, öğrenmelere açık olmasıdır. Keşfetmeyi seven, rutin işler yapmayı tercih etmeyen, yaratıcı, düşünmeyi, fikir geliştirme düzeyi daha yüksek insanlardır. Merak duyguları fazladır. Sosyal hayatlarında daha başarılıdır. Hayatları boyunca yeni bilgiler, yerler, lezzetler, yeni insanlar… Bu tarz insanlar sürekli başka bir işle ilgilendikleri için depresyona girme olasılıkları daha düşüktür. Çünkü hergün düzenli yaptıkları birtakım şeyler dışında kafalarını dağıtmak için kendilerine yeni, daha önce denemedikleri uğraş bulan kişilerdir.

3.Yaşamın anlamı ve amacı

Bu başlık çok genel bir maddedir. Ve cevaplanması çok zor bir sorudur. Değerli hocam bu soruyu biraz daha öznelleştirerek cevap vermemizi istedi. Yaşamın anlamı dediğimizde dünyanın yani tüm insanların amacını sormuş oluyoruz. Fakat yaşamının anlamı dediğimizde herkesin vereceği cevap farklıdır. Herkes bu dünyaya farklı amaçlar için gelmiştir. Bu amaca ulaştıkları zaman kendilerine, kendi hayatlarına yeni amaçlar ve anlamlar yüklemiş olurlar.

4.Diğerleriyle olumlu ilişkiler

Ailesi, arkadaşları ve birçok insanla dolu,ilgili iletişim kuran insanlardır. Bu kişilerin en dikkat çekici özelliği uyumlu bireyler olmasıdır. Güçlü bir sevgi, empati, dostluk eğilimindedirler. Ve yaşamından büyük keyif duyarlar, mutluluk düzeyleri yüksektir.

5.Çevresel hakimiyet

Gün içinde yapmamız gereken birtakım işlerin, sorumlulukların vermiş olduğu stresle başa çıkma yetisidir. Planlı bir şekilde işlerini yürütürler ve sorumlulukları birikmez kendisine,ailesine, arkadaşlarına vakit ayırabilir. Çünkü yapması gereken bütün işlerin zamanında bitmiş olmasıdır. 6.Özerklik Bireyin kendisini bilmesidir. Kendi kararlarını kendisinin alabilmesi, kendisine güvenmesidir. Yaptığı şeyleri toplum ne der diye değil de kendisi için yapmıştır. Bu yüzden de mutludur, sosyal baskı hissetmez. Özgüveni yüksek insandır.

Yukarıda maddelerle açıkladığımız bu altı madde yeterli bir miktarda karşılandığı zaman kendimizi iyi hissederiz, mutlu oluruz. Ruhsal anlamda yaşam doyumumuz gelişmiştir. Yaşamaktan zevk duyarız.Şikayet ettiğimiz çok az durumlar vardır. Elbetteki bu maddelerin hepsi geliştirilebilir, değiştirilebilir. Her şey size bağlı bunu ancak siz isterseniz yapabilirsiniz. Sevgiyle kalın…

Yorumlar

PAYLAŞ